در ماکو برگزار شد :

مراسم تشت گزاری در سوگ ابا عبدالله الحسین + تصاویر

sardabirmako
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۹:۴۶ ق.ظ
مراسم تشت گزاری در سوگ ابا عبدالله الحسین + تصاویر ایین تشت گزاری در ماکو از ایین هایی میباشد که همه ساله با استقبال عاشقان ابا عبد الله الحسین برگزار میگردد .

به گزارش مرزداران ؛ ایین تشت گزاری در ماکو از ایین هایی میباشد که همه ساله با استقبال عاشقان ابا عبد الله الحسین برگزار میگردد .

در این مراسم مادحین ضمن مداحی و روضه خوانی فردی با مشک با عنوان آب فرات اب در تشت میریزد و این سنت به پیروی از اقدام امام حسین و یاد اور رفتار جوانمردانه و دلسوزانه او در مقابل سپاه حر می باشد که روز ۲۷ ذی الحجه آب مشک ها را در تشتها ریخته و تمام رشگر حر و اسب های آنان را سیراب کردند

مراسم تشت گزاری یکی از قدیمی‌ترین سنتها و مناسک ایرانی است که جمع کثیری از مردم ترک آذربایجان با این آیین عزاداری‌های محرم را شروع می‌کنند.

در اجرای برنامه این سنت هر مداح با توجه به سلیقه خود روضه خوانی در مدح حضرت ابوالفضل ، علی اصغر یا امام حسین (ع) میکنند اما معمولا مضمون این ایین حضرت ابوالفضل العباس می باشد .

مبدا این مراسم در دوران صفویه در اردبیل برگزار شده است و در سه دهه اخیر در شهر های استان های هم جوار به خصوص آذربایجان غربی و شرقی نیز مورد توجه قرار گرفته است .

هدف از برگزاری این ایین در ماه ذی الحجه آماده شدن عاشقان ابا عبدالله الحسین برای برگزاری مراسم سوگواری آن حضرت میباشد .

آخرين اخبار
پر بحث ترين
مرزداران
مرزداران
مرزداران
مرزداران
مرزداران
مرزداران
محل كد آمار