افزونه پارسی دیت را نصب کنید Thursday, 25 July , 2024
21

امضاء تفاهم نامه همکاری دوجانبه جهت سرمایه گذاری های مشترک کشورهای همجوار

  • کد خبر : 5334
  • ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۲
امضاء تفاهم نامه همکاری دوجانبه جهت سرمایه گذاری های مشترک کشورهای همجوار

نشست پنل تخصصی فرصت های سرمایه گذاری مشترک کشورهای همجوار با رویکرد صادرات با حضور نمایندگان اقلیم کردستان عراق ، نمایندگان کشور ترکیه و ایران در منطقه آزاد ماکو برگزار شد .

به گزارش مرزداران ؛ نشست پنل تخصصی فرصت های سرمایه گذاری مشترک کشورهای همجوار با رویکرد صادرات با حضور شیخ مصطفی عبدالرحمن رئیس اتحادیه واردکنندگان و صادرکنندگان اقلیم کردستان عراق ، رضا سیف اللهی مدیرعامل مرکز آموزش بازرگانی کشور ، چنگیز گورسل رایزن بازرگانی ترکیه در ایران ، محمدرضا مودودی مشاور وزیر و معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران ، انور حبیب زاده رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان عراق ، اردشیر زابلی زاده مدیر شبکه تلویزیونی ایران کالا در منطقه آزاد ماکو بعد از ظهر امروز برگزار شد .

در این برنامه غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو ضمن تقدیر و تشکر از حضور سرمایه گذاران منطقه آزاد ماکو ، اقلیم کردستان عراق و کشور ترکیه به بررسی و معرفی پتانسیل ها ، چالش ها و فرصت های صادراتی منطقه آزاد ماکو پرداخت .

سپس دکتر انور حبیب زاده رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان عراق به بررسی فرصت ها و چالش های موجود در منطقه آزاد ماکو پرداخت .

وی گفت : با توجه به اینکه منطقه آزاد ماکو دارای بزرگترین گمرک زمینی کشور بوده و با توجه به قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و چهار راه تجارتی و موقعیت سوق الجیشی این منطقه و با توجه به اینکه منطقه آزاد ماکو دومین منطقه آزاد بزرگ جهان می باشد لذا فرصت های مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این منطقه با توجه به همسایگی با چند کشور وجود دارد .

در ادامه این نشست تفاهم نامه همکاری دوجانبه جهت سرمایه گذاری های مشترک کشورهای همجوار بین غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و شیخ مصطفی عبدالرحمان رئیس اتحادیه واردکنندگان و صادرکنندگان اقلیم کردستان عراق بسته شد .

پس از برگزاری این نشست اولین نمایشگاه بین المللی مواد شوینده پاک کننده بهداشتی آرایشی سلولزی و صنایع وابسته منطقه آزاد ماکو توسط محمدرضا مودودی مشاور وزیر و معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران و شیخ مصطفی عبدالرحمان رئیس اتحادیه واردکنندگان و صادرکنندگان اقلیم کردستان عراق به افتتاح رسید .

در این نمایشگاه سرمایه گذاران اقلیم کردستان عراق کشور ترکیه با تولیدکنندگان داخلی قرارداد همکاری بستند .

در ادامه دکتر غلامرضا سلیمانی مدیر عامل سازمان منطقه ازاد ماکو در مصاحبه با خبرمگار مرزداران در خصوص تفاهم نامه بسته شده گفت : با توجه به وجه اشتراک های زیادی که کشور ایران با کشور عراق و اقلیم کردستان دارد و هدف از این نشست این است که بتوانیم ظرفیت های مشترک اقتصادی تعریف کنیم و بتوانیم از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در عراق ، در اقلیم کردستان و در جمهوری اسلامی و پتانسیل هایی که در کشورهای دنیا وجود دارد را شناسایی کنیم .

وی افزود : ما در منطقه آزاد ماکو هستیم یعنی باید بتوانیم از تمام ظرفیت‌های ایرانی استفاده کنیم و کار اقتصادی بتوانیم انجام بدیم به صورت مشترک با فعالین اقتصادی اقلیم کردستان عراق.

منطقه آزاد ماکو در یک موقعیت ژئوپلیتیکی قرار گرفته است و به عنوان دروازه ورود جمهوری اسلامی ایران به اروپا می باشد و اگر بخواهیم از شرق آسیا به غرب دنیا یعنی اروپا برویم تنها ترین راه و کوتاه ترین مسیر عبور از ماکو است و اگر بخواهید از روسیه و قفقاز به جنوب ایران دریای خلیج فارس و هند یا دریای عمان بروید تنها راه مسیر ماکو میباشد .

وی تصریح کرد : مسیر کریدور برای کشورهای همسایه ظرفیتی می باشد که خداوند داده است ما هم ‌در راستای معرفی این ظرفیت به مردم دنیا و عراق  و ترکیه که همسایه های شریف و نجیب ما هستند تلاش می‌کنیم تا کشورهای همسایه بتوانند از این ظرفیت خدادادی استفاده کنند .

مدیر عامل سازمان منطقه ازاد ماکو گفت : در منطقه آزاد ماکو غیر از موقعیت ژئوپلیتیکی ، ما اینجا سرزمین وسیعی داریم چیزی حدود ۷۰ هزار هکتار اراضی ملی منطقه آزاد می باشد که وسعت خود منطقه آزاد ۴۲۰ هزار هکتار است لذا از ظرفیت های دیگر رودخانه ارس با آب فراوان و با سد های مشترک و با تولید مشترک ، کشت های گلخانه ای، کشت و صنعت ، دامپروری ظرفیت های مناسب منطقه ازاد ماکو برای کارهای مشترک است .

 

 

لینک کوتاه : https://marzdaran.ir/?p=5334
  • ارسال توسط :
  • 1465 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای امضاء تفاهم نامه همکاری دوجانبه جهت سرمایه گذاری های مشترک کشورهای همجوار بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.