• امروز : پنج شنبه - ۱۱ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 13 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Thursday - 1 June - 2023
16

ملت ایران گفتمان حضور در عرصه تکلیف را از حضرت صديقه‌ي طاهره فاطمه‌ي زهرا آموخته اند

  • کد خبر : 8338
  • 26 بهمن 1397 - 18:53
ملت ایران گفتمان حضور در عرصه تکلیف را از حضرت صديقه‌ي طاهره فاطمه‌ي زهرا آموخته اند

امام جمعه ماکو گفت :ملت ايران اين گفتمان حضور در عرصه تکلیف (22 بهمن) را از حضرت صديقه‌ي طاهره فاطمه‌ي زهرا آموختند لذا حضور در عرصه‌ي تکليف يعني اينکه امير مؤمنان وظيفه دارد در جبهه‌هاي جنگ بجنگد و حضرت زهرا نيز در عرصة خانواده تأثير گذار باشد . اگر کسي بخواهد اين زندگی را در يک کلمه بيان کند ، آن کلمه عبارت از حضور در عرصه‌ي تکليف است .

به گزارش مرزداران؛ حجت الاسلام هاشمی امام جمعه شهرستان ماکو در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه با اشاره به روایتی از امیر مومنان گفت :
امير مؤمنان علي بن ابيطالب (ع) در قسمتي از وصيّت خود به فرزندش امام حسن مجتبي (ع) مي‌فرمايد : پسرم ! همانا تو را به ترس از خدا سفارش مي‏كنم كه پيوسته در فرمان او باشي ، و دلت را با ياد خدا زنده كني ، و به ريسمان او چنگ زني .
وی با اشاره به سیزدهم جمادی الثانی افزود: این روز مصادف است با سالروز وفات حضرت ام البنین والده‌ی مکرمه‌ی حضرت ابو الفضل العباس که به نام روز تکریم مادران و همسران شهدا نامگذاری شده است در تکریم مادر و همسر و خانواده‌ی شهید همین بس که پیامبر اکرم (ص) فرمودند که خداوند عز و جل می‌فرماید : «من سرپرست بازماندگان شهیدم ، هر كس آنها را خشنود كند مرا خشنود كرده است و هر كس آنها را به خشم آورد ، مرا به خشم آورده است .»

وی تصریح داشت :حضرت ام البنین از جمله شخصیتهایی است که به مضمون این آیه‌ی شریفه به طور کامل عمل نمود . چون آن بزرگوار از زنان با فضیلت و عارف به حق اهل بیت (ع) بود . وی محبتی خالصانه به آنان داشت و خود را وقف دوستی ایشان کرده بود . آنان نیز برای او جایگاهی والا و موقعیتی ارزنده قائل بودند. لذا از زماني که وارد منزل امير مؤمنان علي (ع) ‌شد ، تلاش می‌کرد جای خالی مادر را در زندگی فرزندان حضرت زهرا (س) به ویژه دو سبط پیامبر اکرم (ص) ، امام حسن و امام حسین (ع) را پر کند.

وی ادامه داد: امّ البنین (س) ، فرزندان دخت گرامی رسول اکرم (ص) را بر فرزندان خود ـ که نمونه‌های والای کمال بودند ـ مقدم می‌داشت و بخش عمده‌ي محبت و علاقه خود را متوجّه آنان می‌کرد امّ البنین با درک عظمت آنان به خدمتشان قیام کرد و در این راه از بذل آنچه در توان داشت دریغ نورزید . از آن روزي که پای در خانه‌ي امير مؤمنان علی (ع) گذاشت ، حسنین (ع) هر دو بیماری داشتند و در بستر افتاده بودند ؛ اما نو عروس خاندان ابو طالب (ع) به محض اينکه وارد خانه شد ، خود را به بالین آن دو عزیز عالَم وجود رسانید و همچون مادری مهربان به دلجویی و پرستاری آنان پرداخت.

وی خاطر نشان ساخت: امّ‌البنین (س) هنگام برگشت کاروان کربلا به سوی مدینه به بشیر گفت: «ای بشیر ! از ابا عبد الله الحسین (ص) برایم بگو .» بشیر ، خبر شهادت چهار فرزندش را به او داد . وی گفت:
ای بشیر ! با این خبر ناگوار بندهای دلم را پاره کردی . از حسین برایم خبر بده. فرزندانم و هر آنچه در زیر آسمان کبود است ، فدای ابا عبد الله الحسین (ع) باد .» بشیر گفت : «خداوند به سبب مصیبت مولایمان امام حسین (ع) به شما پاداش بزرگ عنایت کند .»

وی با اشاره به اعمال حضرت ام البنین گفت :این سخنان امّ البنین (س) نیروی ایمان و مقدار پیروی او را از امام حسین (ع) نشان می‌دهد . همچنین ، این سخن امّ البنین (س) که «اگر حسین (ع) زنده باشد ؛ کشته شدن چهار فرزندم اهمیت ندارد ،» درجه بلند دیانت او را آشکار می‌سازد.

هاشمی گفت :محبت بی شائبه امّ البنین (س) در حق فرزندان رسول خدا (ص) و فداکاریهای فرزندان او در راه سید الشهداء (ع) ، در این دنیا نیز مؤثر بود . اهل بیت عصمت و طهارت در احترام و بزرگداشت آنان کوشیدند و از قدردانی نسبت به آنان چیزی فروگذار نکردند.

هاشمی با اشاره به دهه فجر گفت : هفته‌اي که سپري شد شاهد حضور گسترده ملت ايران در راهپيمائي 22 بهمن ماه بوديم. حضور گسترده‌ي شما مردم عزيز در راهپيمائي 22 بهمن ماه پاسخ قاطع و دندان‌شکني به دشمنان قسم خورده ملت ايران و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بود.

هاشمی در پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری گفت ؛ مقام معظم رهبري مي‌فرمايند : «مسئولان کشور نيز بايد قدر این پدیده‌ی بی‌نظیر را بدانند و با استقامت کامل و روحیّه‌ی انقلابی و عمل جهادی، به ملت عزیز خدمت نموده، و از آرمانهای انقلاب دفاع نمايند. آینده متعلق به ملت بیدار و بصیر است، لذا ما مسئولان باید بکوشیم تا از ملت عقب نمانیم .

وی در خصوص راهپیمایی 22 بهمن گفت : لازم است در اين خطبه از ملت ايران ، مخصوصا مردم ولايتمدار و شهيد پرورشهرستان ماکو، مخصوصا خانواده‌هاي معظم شهداء و جانبازان و ايثارگران و آزادگان ، مسئولان و مردم ، اهل تشيع و اهل تسنن ، اعم از خواهران و برادران که به صورت پررنگ در راهپيمائي 22 بهمن ماه شرکت کردند ، تقدير و تشکر و قدرداني نمایم .

وی با اشاره به پیام های مردم در راهپیمایی 22 بهمن گفت : از جمله‌ي پيامهاي حضور مردم در راهپيمائي 22 بهمن ماه ، گفتمان حضور در عرصه‌هاي تکليف است . ملت ايران اين گفتمان را از حضرت صديقه‌ي طاهره فاطمه‌ي زهرا آموختند لذا حضور در عرصه‌ي تکليف يعني اينکه امير مؤمنان وظيفه دارد در جبهه‌هاي جنگ بجنگد و حضرت زهرا نيز در عرصة خانواده تأثير گذار باشد . اوج اين حضور بعد از پيغمبر اکرم در 75 ، يا 95 روز ظاهر گشت . اگر کسي بخواهد اين زندگی را در يک کلمه بيان کند ، آن کلمه عبارت از حضور در عرصه‌ي تکليف است .

وی با اشاره به ایه ای از قران کریم گفت : مؤمنين همراه پيغمبرند هر جا حضورشان لازم بود حاضر میشوند . امر جامع به اموري گفته مي‌شود که حضور همه لازم است . هر جا حضورشان لازم باشد ، در صحنه حاضر مي‌شوند . وقتي مردم عزيز ديدند که دشمن مي‌خواهد مردم چهلمين سالگرد انقلاب را جشن نگيرد ، علي رغم ميل باطني دشمن ، بصورت گسترده و تماشايي و بيش از گذشته حاضر شدند.

امام جمعه ماکو با اشاره به محورهاي مهم و راهبردي بيانيه‌ي رهبر معظم انقلاب در دهه‌ي پنجم انقلاب ، به جوانان عزيز و نسل دوم و سوم گفت:
سخن اول در باره‌ي گذشته : در خصوص علم به گذشته‌ي انقلاب ، از کلام امير مؤمنان علي بهره مي‌جويند و مي‌فرمايند : «عزيزان من ! آنچه را که نمي‌دانيد ، بايد يا با تجربه‌ي خود و يا با شنيدن تجربه‌ي ديگران بدست آوريد .
«بسیاري از آنچه را ما دیده و آزموده‏ایم ، نسل شما هنوز نیازموده و ندیده است . ما دیده ‏ایم و شما خواهید دید . دهه ‏هاي آینده ، دهه ‏هاي شما است و شمایید كه باید كارآزموده و پرانگیزه از انقلاب خود حراست كنید . شما بايد اين انقلاب را به بزرگترين آرمان خود که عبارت است از ايجاد يک تمدن بزرک اسلامي است ، برسانيد و زمينه‌ي ظهور حضرت بقيت الله الاعظم ارواحنا له الفداء را فراهم کنيد .

وی با اشاره به پيگيري مقام معظم رهبری در خصوص عاملان حادثه تروريستي در هفته‌اي که سپري شد گفت: چند تن از پاسداران انقلاب اسلامي در حادثه‌ي تروريستي سيستان و بلوچستان به شهادت رسيدند . از خداوند تبارک و تعالي به تمامي اين عزيزان علو درجات ، و به بازماندگان آنها صبر جميل و اجر جزيل آرزو مي‌کنيم . مقام معظم رهبري فرمودند : «ارتباط عاملان اين جنايت با سازمانهاي جاسوسي برخي کشورهاي منطقه و فرا منطقه مسلم است و دستگاههاي مسئول کشور بايد بر آن تمرکز کنند و آن را با جديت دنبال نمايند . اين نوع از حوادث تروريستي در اراده‌ي راسخِ‌ايران هيچ‌گونه تزلزلي ايجاد نخواهد کرد.

لینک کوتاه : https://marzdaran.ir/?p=8338
  • ارسال توسط :
  • 1213 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای ملت ایران گفتمان حضور در عرصه تکلیف را از حضرت صديقه‌ي طاهره فاطمه‌ي زهرا آموخته اند بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.