• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 17 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Sunday - 1 October - 2023
16

سوم خرداد ماه، روز ايثار و مقاومت و یادآور حماسه جاودانه‌ي آزادي خرمشهر می باشد

  • کد خبر : 9445
  • 03 خرداد 1398 - 21:01
سوم خرداد ماه، روز ايثار و مقاومت و یادآور حماسه جاودانه‌ي آزادي خرمشهر می باشد

امام جمعه ماکو گفت : امروز ملت ايران، با فرهنگ و تفكر بسیجي و گفتمان مقاومت است که توانسته است در مقابل سلطه‌گران و مستکبرين جهان بايستد .

به گزارش مرزداران ؛حجت الاسلام هاشمی امام جمعه شهرستان ماکو در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه با اشاره به اهميت شب هاي قدر گفت : بايد به خدمتتان عرض کنم که اگر ما بخواهيم در اهميت اين شبها حرفي بزنيم، نخواهيم توانست حقيقت امر را بيان کنيم. قرآن کريم خود در سوره‌ي قدر اهميت اين شبها را به خوبي بيان کرده است.

خداوند تبارک و تعالي در سوره‌ي قدر در اهميت اين شب ها مي‌فرمايد: ﴿لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيرٌ مِنْ ألْفِ شَهْرٍ﴾ ؛ «شب قدر بهتر از هزار شب است.» يعني هر عملي که انسان در اين شبها انجام مي‌دهد، هزار برابر از شبهاي ديگر بهتر است. پروردگار عالميان علت آن را در همين سوره بيان کرده است؛ چون خداوند تبارک و تعالي قرآن را در يکي از اين سه شب به صورت دفعي بر قلب نازنين پيغمبر اکرم نازل کرده است.

وی در ادامه افزود :ذات اقدس الهي در سومين آيه از سوره‌ي دخان مي‌فرمايد: ﴿إنَّا أنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةٍ مُبارَكَةٍ﴾ ؛ «ما آن (قرآن) را در شبي پربركت نازل كرديم‏.» و در سوره‌قدر مقصود خود را از شب مبارک بيان مي‌کند و مي‌فرمايد: ﴿إنَّا أنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةِ الْقَدْرِ﴾ ؛ «ما آن‏[ قرآن‏] را در شب قدر نازل كرديم!».

وی با اشاره با دیگر دلایل اهمیت شبهای قدر گفت: بنابراين از جملة فلسفه‌هاي اهميت شب قدر نزول قرآن در يکي از اين سه شب است. البته بنا به حديثي که از حضرت امام صادق نقل شده، تورات و انجيل و زبور نيز در ماه مبارک رمضان نازل شده است حضرت امام صادق علیه السلام مي‌فرمايد: «تورات در شش شب از ماه رمضان گذشته نازل شد، و انجيل در دوازده شب از ماه رمضان گذشته نازل شد، و زبور در شب هجدهم ماه رمضان نازل شد، و قرآن در شب قدر فرود آمد.»

وی تصریح داشت :از جمله‌ي علت هاي اهميت شب قدر نزول ملائکه به خدمت امام زمان هر زمان است، و مقدرات را در اين شب به خدمت آن حضرت مي‌آورند و بعد از امضاي آن حضرت، در طول سال محقق مي‌گردد، و اين امر تا زمان ظهور امام زمان ادامه خواهد داشت. خداوند تبارک و تعالي مي‌فرمايد: ﴿تَنَزَّلُ المَلاَئِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيهَا بِإذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أمْرٍ؛ سَلامٌ هِيَ حَتَّي مَطْلَعِ الْفَجْرِ﴾؛ «فرشتگان و «روح» در آن شب به اذن پروردگارشان براي (تقدير) هر كاري نازل مي‌‏شوند؛ شبي که تا طلوع سپيده (يعني ظهور امام زمان(عج)) سرشار از سلامت (و بركت و رحمت) است !» در روايت طلوع فجر به ظهور امام زمان ارواحنا له الفداء تأويل شده است لذا در زيارت مطلقه‌ي حضرت ابا عبد الله الحسين علیه السلام مي‌خوانيم: ‹‹ إرَادَةُ الرَّبِّ فِي مَقَادِيرِ اُمُورِهِ تَهْبِطُ إلَيْكُمْ وَ تَصْدُرُ مِنْ بُيُوتِكُمْ›› ؛ «اراده‌ي پرورگار عالميان در تقدير امور بر شما فرود مي‏آيد، و از بيوت شما صادر مي‏گردد.»بنابراين در اين شبها بايد بيش از هر چيزي با قرآن و امام زمان مأنوس باشيم. لذا در شب هاي قدر بيشتر سفارش شده که انسان سوره‌هاي خاصي از قرآن کريم را بخواند و در اعمال شب بيست و سوم ماه رمضان از ائمه‌ي اطهار وارد شده که در هر حال که باشيد، اين دعا بخوانيد. ﴿اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَّةِ بْنِ الحَسَنِ صَلَوَاتُکَ عَلَيْهِ وَ عَلَي آبَائِهِ في هَذِهِ السَّاعَةِ وَ في كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَاعِدا وَ نَاصِراً وَ دَلِيلاً وَ عَيْناً حَتَّي تُسْكِنَهُ أرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فِيهَا طَوِيلاً﴾. بنابراين انسان با نزديک شدن به قرآن و اهل بيت، آنها را واسطه قرار مي‌دهد و از خداوند طلب رحمت و مغفرت مي‌کند. لذا از جمله‌ي اعمال شب قدر اين است که انسان قران را بر سر خود مي‌گذارد و خدا را به قرآن و اهل بيت قسم مي‌دهد تا دعاهايش را قبول کرده و او را مشمول رحمت ومغفرت خويش قرار دهند.

امام جمعه ماکو سوم خرداد ماه، روز ايثار و مقاومت و یادآور حماسه جاودانه‌ي آزادي خرمشهر عنوان کرده و گفت : در اين روز بود که رزمندگان اسلام توانستند با فرهنگ بسيجي و مقاومت، متجاوزین رژیم بعث عراق را از این شهر بیرون کنند. ﴿کَمْ مِنْ فِئَةٍ قَليلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثيرَةً بِإذْن اللهِ وَ اللهُ مَعَ الصَّابِرينَ﴾؛ «چه بسيار گروه‏هاي كوچكي كه به فرمان خدا، بر گروه‏هاي عظيمي پيروز شدند! و خداوند، با صابران و استقامت‏ كنندگان) است.»

وی خاطر نشان ساخت :البته امروز ملت ايران، با فرهنگ و تفكر بسیجي و گفتمان مقاومت است که توانسته است در مقابل سلطه‌گران و مستکبرين جهان بايستد. لذا حضرت امام در پایان جنگ فرمودند: «باید بسیجیان جهان اسلام در فكر ایجاد حكومت بزرگ اسلامي باشند و این شدني است، … شما در جنگ تحمیلي نشان دادید كه با مدیریت صحیح و خوب مي‌توانيد اسلام را فاتح جهان نمود. شما باید بدانید كه كارتان به پایان نرسیده است، و انقلاب اسلامي در جهان نیازمند فداكاري‌هاي شماست.»

مقام معظم رهبري در بيانيه گام دوم انقلاب جوانان را مورد خطاب قرار مي‌دهدو مي‌فرمايد: «دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و ُپرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آنرا هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنا فداه) است، نزدیک کنید.»

وی با اشاره به فرهنگ بسیجی گفت : امروز بحمد الله، ما شاهد هستيم که اين فرهنگ بسيجي در کشورهاي اسلامي شکل مي‌گيرد. جبهة مقاومت با فرهنگ بسيجي در عراق و سوريه شکل گرفت، آنها توانستند با اين فرهنگ، تروريست‌هاي تکفيري را از کشور خود بيرون کنند. جبهه‌‌ي مقاومت با فرهنگ بسيجي در لبنان و فلسطين بوجود آمد، آنها با اين فرهنگ توانستند در مقابل تروريست دولتي يعني رژيم صهيونيستي بايستند.

وی ضمن اظهار امید واری گفت: امروز اين فرهنگ است که به جان استکبار جهاني رعب و وحشت انداخته. آنها از اين مي‌ترسند که اين فرهنگ به ساير کشورهاي اسلامي نيز نفوذ کند و منافع آنها در کل جهان به خطر بيافتد.

وی با اشاره به اقدامات اخیر امریکا گفت : استکبار جهاني آمريکا در هفته‌ي گذشته، ناوهاي خود را به خليج فارس آورد، هدفش اين بود که اينطور به مردم ايران القا کند که مي‌خواهد به ايران حمله کند، از طرف ديگر نيز سران مرتجع کشورهاي عربي، رئيس جمهور آمريکا را تحريک مي‌کردند تا به ايران حمله کند، و براي اين کار آماده بودند تا به ترامپ نيز امتيازهايي نيز بدهند. اما ايران اسلامي با سياست مقاومت در مقابل تهديدهاي آمريکا ايستاد و آنها را وادار به عقب‌نشيني کرد، و اجازه نداد تا دشمنان نظام اسلامي و ملت ايران حتي فکر جنگ را در اذهان خود بپرورانند. در واقع اين ميز مقاومت بود که آمريکا را از هرگونه انديشيدن در مورد حمله به ايران باز داشت، نه ميز مذاکره!

وی با اشاره با مسئولین گفت : با توجه به اينکه در جنگ اقتصادي هدف دشمن اين است که با فشار اقتصادي و معيشتي، مردم را به ستوه آورد؛ لذا امروز مردم از مشکلات اقتصادي و معيشي رنج مي‌برند، دولت محترم بايد بخاطر کاهش فشار بر روي اقشار ضيعف جامعه، قدم هاي مؤثري براي رفع مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم بردارد.

وی با بیان اینکه هيچ كشوري براي پيشرفت اقتصاد ايران دل نمي‏سوزاند گفت : رمز و راز پيشرفت كشورهايي چون چين، كره، ژاپن و آلمان، تکيه بر منابع انساني و طبيعي داخلي آنها بود که مقام معظم رهبري از آن به نام اقتصاد مقاومتي ياد مي‌کند و در ادامه همان سياست، امسال را نيز به نام سال رونق توليد نامگذاري کرده است لذا تا زماني که ما از توليدات داخلي خود حمايت نکنيم، نخواهيم توانست، کشورمان را از بحران اقتصادي خارج کنيم.

وی با اشاره به توطئه های دشمنان گفت : امروز استکبار جهاني مي‌خواهد با تحريک اقليت‌هاي قومي، به ملت ايران و نظام اسلامي ضربه وارد کند، لذا امروز رمز پيروزي ما، اتحاد و انسجام وحدت و هم‌دلي است که اين خود پيام قرآن کريم است که مي‌فرمايد: ‹‹وَ اعْتَصِمُوا بحَبْلِ اللهِ جمِيعاً وَ لاَ تَفَرَّقُوا›› ؛ «و همگي به ريسمان خدا [قرآن و اسلام، و هر گونه وسيله وحدت‏]، چنگ زنید و پراکنده نشوید .

لینک کوتاه : https://marzdaran.ir/?p=9445
  • ارسال توسط :
  • 1047 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای سوم خرداد ماه، روز ايثار و مقاومت و یادآور حماسه جاودانه‌ي آزادي خرمشهر می باشد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.