• امروز : سه شنبه - ۱۶ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 18 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Tuesday - 6 June - 2023
12

پيروزي با ياري کنندگان دين الهي است

  • کد خبر : 10436
  • 25 مرداد 1398 - 18:10
پيروزي با ياري کنندگان دين الهي است

امام جمعه ماکو گفت : تاريخ نشان داده است، هر ملتي که دين خدا را ياري کردند، خداوند نيز امدادهاي غيبي را سراغ آنها فرستاده و در مقابل دشمن به پيروزي رسيدند.

به گزارش مرزداران ؛ حجت الاسلام هاشمی امام جمعه شهرستان ماکو در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گفت : امام صادق علیه السلام مي‌فرمايد: ‹‹اُوصِيكُمْ بِتَقْوَي اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ الْوَرَعِ في دِينِكُمْ وَ الاِجْتِهَادِ للهِ›› ؛ امام صادق علیه السلام فرمودند: «شما وصيت مي‌كنم كه از خداي عز و جل بپرهيزيد، در دين خود پارسا باشيد، در بندگي و طاعت خدا تلاش كنيد.»

وی افزود : خداوند متعال، انبياي الهي و بعد از آنان، امامان را به عنوان حجت، راهنما و دعوت‌کنندگانِ مردم به سوي حق‌تعالي، فرستاده است؛ اما همواره گرو‌هي بر اثر غفلت، جهل و عناد، از مسير توحيد منحرف شده، به دام شيادان و منحرفان افتاده‌اند. در دوران ائمه (ص) هم بحث بدعت‌ها و خرافات، دامنگير مسلمانان بود و اهل‌بيت علیهم السلام هم همواره بر اساس قرآن و سنت پيامبر اکرم (ص) ، با اين بدعت‌ها مبارزه و روشن‌گري مي‌کردند.

وی تصریح داشت : در عصر امام هادی علیه السلام مكاتب عقيدتی متعددی به مانند «معتزله» و «اشاعره» رواج يافته و آراء و نظريات كلامی فراوانی در جامعه اسلامی پديد آمده بود و بازار مباحثی به مانند جبر و تفويض، امكان يا عدم امكان رؤيت خدا، جسميت خدا، و امثال اينها بسيار داغ بود، از اينرو گاه امام در برابر سؤالهايی قرار می‏گرفت كه از اين گونه آراء و نظريات سرچشمه گرفته است.

وی در خصوص مبارزه با غُلات‏ گفت : از جمله گروههای باطل و منحرفی كه در دوران امامت امام هادی علیه السلام فعال بودند، گروه غلات را بايد نام برد كه افكار و عقايد پوچ و منحط و بی اساسی داشتند و خود را شيعه وانمود می‏كردند. آنان درباره امام غُلّو نموده برای او مقام الوهيّت قائل می‏شدند و گاهی نيز خود را به عنوان پیغمبر منصوب از طرف امام قلمداد می‏كردند، و معتقد بودند که هيچ كدام از فرائض اسلامی از قبيل زكات، حجّ، روزه و … واجب نيست! و بدين وسيله موجبات بدنامی شيعيان را در ميان فرقه ‏های ديگر فراهم می‏كردند. امام هادی از اين گروه اظهار تبری نموده با آنان مبارزه می‏كرد و تلاش می‏نمود كه با طرد آنان، اجازه ندهد لكه ننگی بر دامن تشيع بنشيند.

وی افزود : در هر حال غلات گروه خطرناك و گمراه كننده ‏ای بودند كه سران آنان افرادی به مانند:

1.علی بن حَسَكَه قمی؛ 2.قاسم يقطينی؛ 3.حسن بن محمد بن بابای قمی؛ 4.محمد بن نُصير فهری؛ 5.فارس بن حاتم بودند. به عنوان نمونه، عقيده علی بن حسكه که او معتقد بود که:

الف.امام هادی علیه السلام خدا و خالق و مدبر جهان هستی است!

ب.ابن حسكه نبّی و فرستاده از جانب امام برای هدايت مردم است!

ج. هيچ كدام از فرائض اسلامی از قبيل زكات، حجّ، روزه و… واجب نيست!

امام جمعه ماکو در پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری گفت : مقام معظم رهبري مي‌فرمايند: «در كنار ترويج و تبليغ معارف اصيل ديني و اسلام ناب، بايد با خرافات مبارزه كرد. كساني دارند روز به روز خرافات جديدي را وارد جامعة ما مي‌كنند. مبارزه با خرافات را بايد جدي بگيريد، اين روش علماي ما بوده.»

وی تاکید داشت : پيروزي با ياري کنندگان دين الهي است ؛ تاريخ نشان داده است، هر ملتي که دين خدا را ياري کردند، خداوند نيز امدادهاي غيبي را سراغ آنها فرستاده و در مقابل دشمن به پيروزي رسيدند. ذات اقدس الهي در خصوص علت پيروزي مسلمان در جنگ بدر مي‌فرمايد: ﴿فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَ لكِنَّ اللهَ قَتَلَهُمْ وَ ما رَمَيْتَ إذْ رَمَيْتَ وَ لكِنَّ اللهَ رَمَي﴾؛ «اين شما نبوديد كه آنها را كشتيد؛ بلكه خداوند آنها را كشت! و اين تو نبودي (اي پيامبر كه خاك و سنگ به صورت آنها) انداختي؛ بلكه خدا انداخت! و خدا مي‏خواست مؤمنان را به اين وسيله امتحان خوبي كند.» لذا رهبر معظم انقلاب در دیدار با محمد عبد السلام، سخنگوي جنبش انصار الله فرمودند: «هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعاً پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.» لذا معظم له به خاطر تجربه‌ي چهل ساله‌ا‌‌ي که از انقلاب اسلامي ايران در مقابل توطئه‌هاي دشمن داشتند، در ادامه فرمودند: «مردم یمن با تمدن عمیق و تاریخی خود و با روحیه مجاهدت و ایستادگی که در این پنج سال از خود نشان داده‏ اند، آینده خوبی را در پیش دارند و به لطف خداوند، دولتی قوی را تشکیل خواهند داد و در چارچوب آن دولت، به پیشرفت خواهند رسید.»

وی خاطر نشان ساخت : سي و يکم مرداد ماه مصادف است با سالروز صنعت دفاعي کشور، اين روز را به تمامي نيروهاي مسلح تبريک و تهنيت عرض مي‌کنيم. هشت سال دفاع مقدس و و تحريم هاي ظالمانه‌ي استکبار جهاني به ما آموخت که در صنعت دفاعي بايد روي پاي خود بايستيم. لذا نيروهاي مسلح عزم خودشان را جزم کردند تا در صنعت دفاعي به خوکفائي برسيم و بدين طريق قدرت دفاعي خود را بالا ببريم تا دشمن حتي فکر تعرض به مرزهاي زميني و هوايي ايران اسلامي را در سر خود نپروراند. به حمد الله امروز در چهلمين سالگرد انقلاب با الهام گيري از آيات وحياني قرآن کريم به اين هدف رسيديم. ﴿وَ أعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّكُمْ﴾ ؛ «هر نيرويي در قدرت داريد، براي مقابله با آنها [دشمنان‏]، آماده سازيد! و (همچنين) اسب هاي ورزيده (براي ميدان نبرد)، تا به وسيله‌ي آن، دشمن خدا و دشمن خويش را بترسانيد!»

وی گفت : مقصود از اين آمادگي در مقابل دشمن، فقط آمادگي نظامي نيست. بلکه در هر عرصه‌اي که دشمن بخواهد از آن طريق به نظام اسلامي ضربه بزند، مسلمانان بايد خودشان قبلا آماده کنند. با توجه به اينکه چندين سال است که دشمن مي‌خواهد از طريق اقتصادي به ملت ايران و نظام اسلام ضربه وارد کند، لذا در طول اين سالها، معظم له نامگذاري سالها را با عنوان اقتصادي نامگذاري کردند و امسال را نيز به عنوان سال رونق توليد نامگذاري نمودند تا در سايه‌ي رشد اقتصادي و رونق توليد کشور، دشمن نتواند از طريق اقتصادي به ملت ايران ضربه وارد کند.

وی با اشاره به تحولات منطقه گفت : از جمله‌ي مهمترين تحولات منطقه، انتصاب مدير عامل محترم منطقه‌ي آزاد ماکو است. اميدواريم با سوابق درخشان مديريتي که ايشان در دبيرخانه‌ي شوراي عالي مناطق آزاد کشور داشتند، در اين منطقه نيز بتوانند مايه‌ي خير و برکت در راستاي پيشرفت و توسعه‌ي منطقه در عرصه‌هاي فرهنگي و اقتصادي باشند و بتوانند مشکلات اقتصادي منطقه را رفع نموده و زمينه‌ي اشتغال را براي جوانان عزيز فراهم آورده، مقدمات وحدت و اتحاد و همدلي بين مسئولين و مردم و مسئولين را نيز فراهم نمايند.

لینک کوتاه : https://marzdaran.ir/?p=10436
  • ارسال توسط :
  • 511 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای پيروزي با ياري کنندگان دين الهي است بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.