• امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
 • برابر با : 16 - ذو القعدة - 1444
 • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
17

شانزدهم ‌آذر ماه؛ آغاز حرکت ضد استکباري و ضد استعماری جنبش دانشجویی می باشد

 • کد خبر : 12197
 • 15 آذر 1398 - 14:36
شانزدهم ‌آذر ماه؛ آغاز حرکت ضد استکباري و ضد استعماری جنبش دانشجویی می باشد

امام جمعه ماکو گفت : شانزدهم ‌آذر ماه؛ آغاز حرکت ضد استکباري و ضد استعماری جنبش دانشجویی می باشد چرا که روز شانزدهم آذر ماه مصادف است با سالروز شهادت سه دانشجو که به دست دژخيمان پهلوي در 16 آذر ماه سال 32 به شهادت رسيدند و به نام روز دانشجو نامگذاري شده است.

به گزارش مرزداران ؛ حجت الاسلام هاشمی امام جمعه  شهرستان ماکو در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گفت : تقوی موجب تقويت بصيرت انسان است. خداوند در قران کریم مي‌فرمايد: «ای كسانی كه ايمان آورده ‏ايد اگر پرهيزگاری را شعار خود سازيد خداوند برای شما نوری قرار مي‌دهد تا بين حق و باطل را تميز دهيد، به اينكه خداوند ياريتان می‏كند كه بدان ياری كسی كه بر حق است‏ از كسی كه بر باطل است جدا شود و گناهانتان را محو می‌کند، و شما را می‌آمرزد.»

وی در خصوص مقام حرت فاطمه معصومه گفت : حضرت فاطمه معصومه از جمله‌ی امام زادگانی است که سفارش به زیارت آن حضرت از امام معصوم و حجت الهی وارد شده است. به طوری که حضرت جواد الائمه می‌فرمایند: ‹‹مَنَْ زَارَ قَبْرَ عَمَّتِی بِقُم فَلَهُ الجَنَّةِ››؛ «هر کس قبر عمه‌ام را در قم زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌شود.» لذا حضرت معصومه از جمله‌ی امام زادگانی است که زیارتنامه‌اش از حضرت امام رضا نقل شده است. یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که آن حضرت در این زیارتنامه برای خواهر خود بیان می‌کنند، مقام شفاعت آن حضرت است. آنجا که در خطاب به آن حضرت عرض می‌کنیم؛ ‹‹یَا فَاطِمَةُ اشْفَعِی لِی فِی الجَنَّةِ››؛ «ای فاطمه! مرا در بهشت شفاعت کن.»

وی تصریح داشت :همانا دو تن از بانوان خاندان رسول مکرم شفاعت گسترده‌ای دارند که بسیار وسیع و جهان شمول است و می‌تواند همه اهالی محشر را فراگیرد:

1.خاتون محشر، حضرت صدیقه اطهر، فاطمه زهرا سلام الله علیها.

2.شفیعه روزجزا، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

 

حجت الاسلام هاشمی افزود : در مورد شفاعت گسترده حضرت زهرا سلام الله علیها همین بس که شفاعت، مهریه آن حضرت است و به هنگام ازدواج پیک وحی طاقه ابریشمی از جانب پروردگار آورد که در آن، جمله «خداوند مهریه فاطمه زهرا را شفاعت گنهکاران از امت محمد صلی الله علیه و آله و سلم قرار داد.» با کلک تقدیر نقش بسته بود. این حدیث از طریق اهل سنت نیز آمده است. بعد از فاطمه زهرا سلام الله علیها از جهت گستردگی شفاعت، بانویی به شفیعه محشر، حضرت معصومه سلام الله علیها دختر موسی بن جعفر علیه السلام نمی‌رسد، که امام به حق ناطق، حضرت جعفر صادق علیه السلام در این رابطه می‌فرماید: «خدا را حرمی است و آن عبارت از مكه است؛ رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را حرمی است و آن عبارت از مدينه است؛ و همانا برای امير المؤمنين علیه السلام حرمی است و آن عبارت از كوفه است. همانا قم كوفه کوچک است، همانا بهشت را هشت در است كه سه تای از آنها بسوی قم باز می‌شود، در آن زنی از فرزندانم بنام فاطمه دختر حضرت موسی بن جعفر درگذرد و با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می‌شوند.»

 

امام جمعه ماکو خاطر نشان ساخت : شانزدهم ‌آذر ماه؛ آغاز حرکت ضد استکباري و ضد استعماری جنبش دانشجویی می باشد چرا که روز شانزدهم آذر ماه مصادف است با سالروز شهادت سه دانشجو که به دست دژخيمان پهلوي در 16 آذر ماه سال 32 به شهادت رسيدند و به نام روز دانشجو نامگذاري شده است. لازم است در ابتداي سخن ياد و خاطره شهداي دانشجو را گرامي بدارم و اين روز را به دانشجويان عزيز تبريک و تهنيت عرض نمايم. البته دانشجويان عزيز روحيه‌ي استکبار ستيزي را از آيات وحياني قرآن کريم الهام گرفته‌اند لذا خداوند تبارک و تعالي مي‌فرمايند: «اي كساني كه ايمان آورده ‏ايد! غير از مؤمنان، كافران را ولّي و تكيه‏ گاه خود قرار ندهيد! آيا مي‏خواهيد(با اين عمل،) دليل آشكاري بر ضدّ خود در پيشگاه خدا قرار دهيد؟»

وی در پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری گفت : بنا به فرمایش مقام معظم رهبری جنبش دانشجوئی خصلت و خاصیتش در کشور ما لااقل اینجور است که ضد استکباری، ضد سلطه، ضد دیکتاتوری و طرفدار عدالت است. این حرکت، از ۱۶ آذر شروع شده است  جنبش دانشجویی در شرایط فعلي عهده‌دار رسالت سنگینی است که برخی از آن را به خدمتتان عرض مي‌کنم:

1- جنبش دانشجويي بايد گفتمان انقلابي‌گري را در جامعه فراگير کند.

۲- جنبش دانشجويي بايد بصیرت و سطح آگاهی سیاسی و دینی را در جامعه افزایش دهد.

۳- جنبش دانشجويي بايد مسائل سياسي کشور را به خوبي تحليل کرده و به موقع اعلام موضع نمايد.

۴- جنبش دانشجويي بايد جامعه را از مسائل سياسي کشور آگاه نموده و در مقابل فساد بايستد و از مسئولين کشوري عدالت را مطالبه نمايد.

۵- امروز دانشجويان عزيز بايد در جنبش نرم‌افزاري ميدان‌داري کنند.

۶- جنبش دانشجويي بايد براي تحقق تمدن اسلامی کمک کند و در اين راستا قدمهاي مؤثري بردارد. البته جنبش دانشجویی آفت هایی نیز دارد و دانشجويان عزيز مواظب باشند تا در دام آنها گرفتار نشوند:

 1. دانشجويان عزيز بايد هواسشان را جمع کنند که مبادا آلت دست استکبار جهاني و هم‌پيمانان استکبار و پياده‌نظامان استکبار در داخل کشور قرار بگيرند.
 2. دانشجويان عزيز مبادا از آرمان هاي اسلام و انقلاب و حضرت امام و مقام معظم رهبري دور شده و به آنها پشت نمايند.
 3. دانشجويان عزيز مبادا سطحي نگر و سطح اندیش باشد.
 4. دانشجويان عزيز بايد مواظب باشند تا مبادا در دام احزاب سياسي گرفتار شوند.
 5. دانشجوايان عزيز مبادا هدف خود را گم کنند.

 

امام جمعه ماکو ادامه داد: امروز جریان‏های رسانه ‏ای و فرهنگی آمریکایی در خارج و داخل کشور تلاش مي‌کنند تا واقعه‏ ی ۱۶ آذر و همچنين تمامي جریانهاي دانشجویی را به نفع جریان غرب گرا و آمریکایی مصادره کنند. متأسفانه برخی از دانشجویان در سالهای گذشته، فریفته‌ي جریان حرکت های انحرافی شده و بازیچه دست عوامل بیگانگان قرارگرفتند و به انحراف فکری و عقیدتی و یا انحراف سیاسی دچار شدند و حتی به دامان این قدرتها پناهنده شده ‏اند ، لذا خطر جدی ‏ای که این قشر خاص را تهدید می‏کند، خطر «انحراف» است.

 

حجت الاسلام هاشمی ضمن ارائه راهکار گفت : راهکار مبارزه با این توطئه شوم، افزایش بصیرت سیاسی و دینی و شناخت مسیر صحیح، با پیروی از ارزشهای دینی و انقلابی است؛ مسیری که معمولا از ناحيه‌ي مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده است.

 

وی با اشاره به انتخابات اتی گفت : نکته‌ای که در بحث انتخابات باید به آن توجه خاص داشته باشیم در وحله‌ی اول حضور حداکثری مردم در پای صندوقهای رأی می‌باشد. این حضور از دیدگاه فقها یک واجب شرعی و یک وظیفه‌ی ملی است. به طوری که حضرت امام رضوان الله تعالی علیه می‌فرماید: «باید همه‌ی شما، همه‌ی ما، زن و مردم، هر مکلف، همانطور که باید نماز بخواند، همانطور باید سرنوشت خودش را تعیین کند.»  چون خداوند با توجه به آیه‌ی شریفه، تعیین سرنوشت انسانها را در دست خود او قرار داده؛ به طوری که می‌فرماید: ﴿إنَّ اللهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی يُغَيِّرُوا مَا بِأنْفُسِهِمْ﴾؛ «خداوند سرنوشت هيچ قوم (و ملّتی) را تغيير نمی‏دهد مگر آنكه آنان آنچه را در خودشان است تغيير دهند!» در این خصوص مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «شرکت در انتخابات یک وظیفه‌ی شرعی و ملی است. از این جهت شرعی است که بهترین وسیله است برای بقاء و تداوم و اقتدار نظام اسلامی، و حفظ نظام اسلامی بر همگان واجب است. و بدین جهت یک وظیفه‌ی ملی است که استقلال و عظمت کشور بدان بستگی دارد و عموم شهروندان از آن بهره می‌گیرند.»

 

لینک کوتاه : https://marzdaran.ir/?p=12197
 • ارسال توسط :
 • 867 بازدید
 • دیدگاه‌ها برای شانزدهم ‌آذر ماه؛ آغاز حرکت ضد استکباري و ضد استعماری جنبش دانشجویی می باشد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.