افزونه پارسی دیت را نصب کنید Friday, 21 June , 2024
17
به همت قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی سپاه انجام شد؛

اجرای بیش از یک میلیون پروژه محرومیت‌زدایی در کشور

  • کد خبر : 21464
  • ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۶
اجرای بیش از یک میلیون پروژه محرومیت‌زدایی در کشور
قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه تاکنون در راستای پروژه‌های عمرانی و غیرعمرانی در کشور، بیش از یک میلیون و ۳۰۹ هزار پروژه و برنامه را با اعتباری بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان به اجرا درآورده است.

به گزارش مرزداران ؛ قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (کوثر) در راستای تحقق فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) در خدمت به محرومین جامعه و اجرای تدابیر حضرت امام خامنه‌ای مبنی بر محرومیت‌زدایی و خدمات‌رسانی، مردم‌داری، مردم‌یاری، مردم‌دوستی، مردم‌نوازی و محروم‌نوازی در کشور به منظور عمق‌بخشی داخلی، ایجاد محبوبیت و امنیت پایدار و کمک به توسعه و کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی، با استفاده از ظرفیت‌های رده‌های سپاه نسبت به اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی در مناطق محروم، مرزی، حساس، صعب‌العبور و کمتر توسعه‌یافته کشور اقدام کرده است.

در همین راستا از ابتدای تأسیس این قرارگاه تاکنون در راستای تحقق پروژه‌های عمرانی و غیرعمرانی، یک میلیون و ۳۰۹ هزار و ۴۲۲ پروژه و برنامه با اعتبار ۱۴ هزار و ۵۹۱ میلیارد و ۹۲۷ میلیون تومان در عرصه محرومیت‌زدایی با همکاری نیروها، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص)، سپاه‌های استانی، دانشگاه‌ها، سایر رده‌های سپاه، نهادها و سازمان‌ها، مردم و خیرین در حال اجرا بوده و یا خاتمه‌یافته است.

از این پروژه‌ها و برنامه‌ها بیش از ۱۶۹ هزار و ۳۶۵ پروژه با اعتبار بالغ بر ۵۱۴۸ میلیارد و ۲۴۲ میلیون تومان سهم پروژه‌های عمرانی و یک میلیون و ۱۴۰ هزار و ۵۷ برنامه با اعتباری بالغ بر ۹ هزار و ۴۴۳ میلیارد و ۶۸۶ میلیون تومان به اجرای پروژه‌های غیرعمرانی اختصاص یافته است.

پروژه‌های عمرانی
از مهم‌ترین اقدامات صورت ‌گرفته قرارگاه کوثر در پروژه‌های عمرانی می‌توان به پروژه بزرگ آبرسانی به تعداد ۷ هزار و ۷۴۳ پروژه اشاره کرد که برای اجرای آن ۴۹۸ میلیارد و ۶۲۸ میلیون تومان هزینه شده است.

همچنین در حوزه تعلیم‌ و تربیت و آموزش، تعداد ۵ هزار و ۱۵۷ پروژه با اعتبار ۲۹۶ میلیارد و ۸۷۸ میلیون تومان، در حوزه سلامت و بهداشت ۳۴ هزار و ۹۹۲ پروژه با اعتبار ۱۸۱ میلیارد و ۷۸۸ میلیون تومان، در حوزه امنیت غذایی و کشاورزی تعداد ۱۸ هزار و ۶۸۴ پروژه با اعتبار ۴۹۳ میلیارد و ۵۳۹ میلیون تومان و در عرصه فرهنگی و مذهبی و شهدا هم تعداد ۲۲ هزار و ۶۸۶ پروژه با اعتبار یک هزار و ۲۸ میلیارد و ۵۶ میلیون تومان به اجرا درآمده است.

در ادامه این اقدامات، قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه در عرصه اشتغال و کارآفرینی به ایجاد کارگاه‌های اشتغال و کارآفرینی مشتمل بر کارگاه‌های اشتغالزایی تولید و صنایع تبدیلی، احداث اسکله و موج‌شکن، احداث گلخانه، نانوایی، مجتمع‌های کارآفرینی، احداث جایگاه پرورش شترمرغ و بلدرچین، استخر پرورش ماهی و غیره به تعداد ۲ هزار و ۹۷۳ پروژه و با اعتبار ۲۰۳ میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان اقدام نموده است.

این قرارگاه در حوزه فرهنگی و ورزشی با ایجاد سالن‌های ورزشی و مجوعه‌های ورزشی به تعداد یک هزار و ۳۰ پروژه با اعتبار ۱۰۶ میلیارد و ۶۶۳ میلیون تومان فعالیت داشته است.

اقدامات قرارگاه محرومیت‌زدایی کوثر در عرصه زیرساخت عمومی (مسکن محرومین) نیز احداث، تعمیر، مرمت و بازسازی مسکن محرومین و مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و زیرسازی کانکس مناطق زلزله‌زده را شامل می‌شود که به تعداد ۶۱ هزار و ۷۲۱ پروژه با اعتبار یک هزار و ۵۸۷ میلیارد و ۱۵ میلیون تومان به انجام رسیده است.

در عرصه زیرساخت عمومی اعم از به‌سازی معابر، راه و پل روستایی به تعداد سه هزار و ۷۲۹ پروژه با اعتبار ۴۷۶ میلیارد و ۶۴۴ میلیون تومان و در عرصه زیرساخت عمومی همچون برق، گاز و ارتباطات و مخابرات به تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ پروژه با اعتبار ۱۸ میلیارد و ۳۹۹۹ میلیون تومان اقدامات لازم صورت گرفته است. در عرصه زیرساخت عمومی و ترابری نیز تعداد ۸ هزار و ۵۰ پروژه با اعتبار ۲۵۷ میلیارد و ۴۴۲ میلیون تومان انجام شده است.

پروژه‌های غیرعمرانی
مهم‌ترین پروژه‌های غیرعمرانی قرارگاه کوثر سپاه در عرصه اجتماعی و معیشتی، تعداد ۲۷۳ هزار و ۱۹۲ برنامه با اعتبار یک هزار و ۳۱۰ میلیارد و ۳ میلیون تومان بوده که عبارت است از تهیه و توزع سبد معیشتی، تهیه و توزیع جهیزیه نوعروسان مناطق محروم، تهیه و توزیع سبد غذایی، تهیه و توزیع غذای گرم، تهیه و توزیع لوازم خانگی، تهیه و توزیع نان، البسه و پوشاک، کمک به بیماران صعب‌العلاج، کمک به ایتام و سرپرستی آنها، کمک به خانواده‌های بی‌سرپرست و بدسرپرست و تهیه و توزیع کفش در بین محرومان و بسیاری موارد دیگر.

در حوزه تعلیم‌وتربیت و آموزشی با اجرای برنامه‌هایی همچون سبد تجهیزات آموزشی مدارس، تهیه و توزیع لوازم‌التحریر، تغذیه دانش‌آموزان مدارس محروم، تهیه و توزیع سبد ورزشی محلات و دانش‌آموزان، اجرای برنامه‌های آموزشی و مسابقات ورزشی، تهیه البسه ورزشی، تهیه سیستم صوتی، گرمایشی و سرمایشی مدارس، تأمین کمک هزینه تحصیلی دانش‌آموزان و تهیه و توزیع فرش سجاده‌ای نمازخانه مدارس به تعداد ۲۲ هزار و ۸۰۰ برنامه با اعتبار ۱۲۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اقدام کرده است.

قرارگاه کوثر در حوزه فرهنگی در مساجد و اماکن مذهبی، با اجرای برنامه‌های مذهبی و عقیدتی، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغات و تجلیل از مقام شامخ شهدا به تعداد ۵۷ هزار و ۹۳۰ برنامه با اعتبار ۱۴۵ میلیارد و ۱۰۵ میلیون تومان اقدام کرده است. این قرارگاه در حوزه سلامت و بهداشت نیز ۵۷ هزار و ۵۸۹ برنامه را با اعتبار ۲۶۱ میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان به اجرا درآورده است.

از دیگر اقدامات غیرعمرانی قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه فعالیت در عرصه اشتغال و کارآفرینی است که در این عرصه، تعداد ۱۴۸ هزار و ۴۱۷ برنامه با اعتبار یک هزار و ۷۹۱ میلیارد و ۱۸۷ میلیون تومان به اجرا گذاشته شده است.

در حوزه امنیت غذایی و کشاورزی با ارائه خدمات دامی، زیرساخت آب و تجلیل از شبانان و گله‌داران به تعداد ۲ هزار و ۴۳۹ برنامه با اعتبار ۶۳ میلیارد و ۴۲۷ میلیون تومان اقدام کرده است.

گفتنی است این قرارگاه در حوزه امدادرسانی در سیل و زلزله و دیگر موارد مشابه، تعداد ۷۱ هزار و ۱۱ برنامه با اعتبار ۱۱۵ میلیارد و ۲۳۳ میلیون تومان را اجرایی کرده است.

در حوزه پویش مؤمنانه (مبارزه با ویروس کرونا) نیز تعداد ۵۰۵ هزار و ۸۶۴ برنامه با اعتبار پنج هزار و ۶۲۶ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان را به اجرا درآورده است.

لازم است اشاره شود که در همین عرصه در حوزه اجتماعی و معیشتی اعم از تهیه و توزیع سبد معیشتی، غذای گرم، نان، ذبح و قربانی دام سبک و سنگین، اهدای کارت هدیه به نیازمندان آسیب‌دیده از کرونا و کمک خرید مایحتاج خانواده‌های مسن و ازکارافتاده، تعداد ۲۲۷ هزار و ۴۴۶ برنامه با هزینه‌ای معادل ۴۵۱۳ میلیارد و ۵۷۱ میلیون تومان را عملیاتی کرده است.

همچنین در حوزه سلامت و بهداشت پویش مؤمنانه، ۲۳۳ هزار و ۱۹۸ برنامه معادل اعتباری ۱۰۰۰ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان به اجرا درآمده است که در زمینه تهیه و توزیع سبد بهداشتی و درمانی، برپایی بیمارستان صحرایی، خرید ملزومات پزشکی، کمک هزینه خرید دارو، تهیه و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده و بسیاری موارد دیگر بوده است.

قرارگاه کوثر در حوزه مردم‌یاری، مردم دوستی و مردم‌نوازی نیز با تجهیز کارگاه‌های فعال در حوزه مقابله با کرونا، کمک‌رسانی در آشپزخانه‌های سیار، شناسایی و پایش خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا، بسیج گروه‌های جهادی در انواع امدادرسانی‌ها نسبت به اجرای ۳۷ هزار و ۵۲ برنامه با اعتبار ۱۱۱ میلیارد و ۲۷ میلیون تومان اقدام کرده است.

همچنین در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغاتی نیز اعم از انتشار اخبار مربوط به کرونا در فضای مجازی، راه‌اندازی سایت و نرم‌افزار شناسایی محرومان، رصد و پایش اخبار مربوط به کرونا، انتشار محتواهای گوناگون و به خصوص تهیه و انتشار مطالب آموزشی، ۸ هزار و ۱۶۸ برنامه را با هزینه‌ای معادل یک میلیارد و ۸۱۲ میلیون تومان با اجرا رسانده است.

معضلات اجتماعی نیز یکی دیگر از عرصه‌های فعالیت قرارگاه مرکزی جهادسازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه بوده که تاکنون تعداد ۸۱۵ برنامه در این حوزه با اعتبار سه میلیارد و ۷۰۱ میلیون تومان را اجرا شده است.

رده‌های مجری پروژه‌های محرومیت‌زدایی
سپاه‌های استانی شامل ۸۱ هزار و ۵۸۴ پروژه عمرانی و ۷۸۳ هزار و ۷۹۹ برنامه غیرعمرانی، نیروی زمینی سپاه شامل ۴۳ پروژه عمرانی و ۹۶ هزار و ۸۸۰ برنامه غیرعمرانی، نیروی هوافضای سپاه شامل ۵۳۵ پروژه عمرانی و ۶ هزار و ۲۹۸ برنامه غیرعمرانی، نیروی دریایی سپاه شامل یک هزار و ۵۹۰ پروژه عمرانی و ۴۱ هزار و ۲۵۳ برنامه غیرعمرانی، نیروی قدس سپاه شامل یک هزار و ۵۵۷ پروژه عمرانی و ۲ هزار و ۸۹۲ برنامه غیرعمرانی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) شامل ۲۳ هزار و ۸۳ پروژه عمرانی و ۷۱ هزار و ۸۱۳ برنامه غیرعمرانی، رده‌هایی هستند که در مأموریت‌های قرارگاه کوثر یاری رسانده‌اند.

از دیگر رده‌های مجری این پروژه‌ها دانشگاه جامع و تربیت پاسداری امام حسین (ع) شامل پنج هزار و ۵۱۴ پروژه عمرانی و ۶۱۲ برنامه غیرعمرانی، قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه شامل ۲ هزار و ۹۶۹ پروژه عمرانی و ۱۲ هزار و ۷۷۱ برنامه غیرعمرانی، معاونت آماد و پشتیبانی سپاه (مؤسسه حضرت رقیه (س) و حمل‌ونقل آزادگان) شامل ۳ هزار و ۷۷۹ پروژه عمرانی و ۲۶ هزار و ۱۳۸ برنامه غیرعمرانی، گروه‌های مردمی و جهادی شامل ۵ هزار و ۴۰۶ پروژه عمرانی و ۱۶ هزار و ۷ برنامه غیرعمرانی و سایر ارگان‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها، نهادهای دولتی و غیردولتی بنیاد تعاون سپاه، نهادهای تحت‌نظر مقام معظم رهبری و کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس، سایر نیروهای مسلح سازمان‌ها و نهادهای مردمی، دولتی و غیردولتی دانشگاه بقیه الله الاعظم (عج)، معاونت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، قرارگاه جهادی امام زمان (عج) شامل ۸۱ هزار و ۵۹۴ برنامه غیرعمرانی بوده است.

انتهای خبر/

لینک کوتاه : https://marzdaran.ir/?p=21464
  • ارسال توسط :
  • 593 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای اجرای بیش از یک میلیون پروژه محرومیت‌زدایی در کشور بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.