افزونه پارسی دیت را نصب کنید Sunday, 14 July , 2024
13
سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو:

۳۶هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی در منطقه آزاد ماکو صورت گرفته است

  • کد خبر : 21905
  • ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۹:۳۰
۳۶هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی در منطقه آزاد ماکو صورت گرفته است
سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: از ابتدای فعالیت سازمان منطقه آزاد ماکو تا کنون بالغ بر ۳۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی در حوزه های تولیدی و صنعتی،‌ تجاری و بازرگانی و خدماتی و عمرانی در منطقه آزاد ماکو صورت گرفته است.

به گزارش مرزداران ؛ سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: از ابتدای فعالیت سازمان منطقه آزاد ماکو تا کنون بالغ بر ۳۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی در حوزه های تولیدی و صنعتی،‌ تجاری و بازرگانی و خدماتی و عمرانی در منطقه آزاد ماکو صورت گرفته است.

حسن صدرایی مهر در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی مرزداران با بیان اینکه از این میزان در بخش تولیدی و صنعتی ۲۷ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی صورت گرفته است افزود: در بخش تجاری و بازرگانی نیز ۲ هزار و ۸۷۵ میلیارد ریال و در بخش خدماتی و عمرانی نیز بالغ بر ۶ هزار و ۸۹ میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی انجام یافته است.

وی بر ضرورت صنعت و نیاز امروز کشور به توسعه صنعتی با محوریت تولید و اولویت این امر اضافه کرد: منطقه آزاد ماکو بدلیل برخورداری از شرایط مناسب و مزیت دار در زمینه صنعت، در کنار سایر موضوعات از قبیل معدن، کشاورزی، گردشگری و…، اقدام به توسعه صنعتی کرده بطوریکه بهره مندی از مزایای قانونی و منحصر به فرد آن موجب رشد و توسعه چشمگیر بخش صنعت و معدن منطقه در مدت زمان کوتاه شد.

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به شهرک های صنعتی آماده پذیرش برای سرمایه گذاری اظهار داشت: مساحت کل شهرک های صنعتی پیش بینی شده برای ۶ شهرک در محدوده منطقه آزاد ماکو ۵۸۲ هکتار می باشد که از این مقدار ۶۹ هکتار به طور قطعی واگذار شده و ۱۲۳ هکتار نیز آماده واگذاری می باشد.

وی افزود: این منطقه دارای ۱۲۲ واحد صنعتی و معدنی فعال می‌باشد که ۶۸ واحد از آن در محدوده شهرک های صنعتی مستقر شده اند. ۴۷ درصد از واحدهای صنعتی فعال در زمینه کانی های فلزی و غیرفلزی، ۱۶ درصد شیمیایی، ۱۵ درصد غذایی و دارویی،۱۰ درصد نساجی و ۱۲ درصد در زمینه سلولزی، برق و الکترونیک فعالیت می کنند.

صدرایی با بیان اینکه از این تعداد واحد صنعتی فعال ۴۱ واحد خرد، ۵۴ واحد کوچک، ۸ واحد متوسط و ۴ واحد بزرگ می باشد گفت: در حال حاضر تمامی امور و فرآیندهای اداری از جمله صدور انواع مجوزها و واگذاری زمین برای اجرای طرح های تولیدی توسط این مدیریت با کمترین بروکراسی در حال انجام است که در حال حاضر بیش از ۵۰۰ مجوز سرمایه گذاری صنعتی (جواز تاسیس) و ۱۹۹ مجوز بهره برداری صنعتی (پروانه بهره برداری) در زمینه های گوناگون صادر شده است.

این مقام مسئول در تشریح رویکردهای حوزه صنعت منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: رویکرد سازمان در حوزه صنعت تمرکز بر شکل گیری واحدهای تولیدی صادرات گرا به منظور تامین نیازهای داخلی و کاهش واردات است.

شایان ذکر است: مهمترین عناوین و شاخص های صنعتی منطقه عبارتند از: وجود پنج شهرک صنعتی فعال و دو شهرک در دست آماده سازی (شهرکهای تخصصی)، وجود بیش از ۱۲۰ واحد فعال صنعتی و حضور سرمایه گذاران خارجی از چین، ترکیه، کانادا، و هند شکل گیری زنجیره پوشاک (راه اندازی واحدهای تولیدی پوشاک با اشتغال بالغ بر ۵۰۰ نفر) با سرمایه گذاری ۴۵۰میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع،‌ تولید محصولات منحصر به فرد کشور در منطقه از جمله دندانهای مصنوعی، نوار لبه، کاغذ هانیکام، کفپوش و دیوار پوش چوبی و لوازم خانگی، سرمایه گذاریهای کلان در زمینه فروسیلیکو منگنز با سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلار در زمینی به مساحت ۳ هکتار توسط سرمایه گذاران هندی سرمایه گذاری های کلان در خصوص احداث نیروگاه، محصولات پتروشیمی و سیمان.

لینک کوتاه : https://marzdaran.ir/?p=21905
  • نویسنده : علی قویدل
  • ارسال توسط :
  • منبع : مرزداران
  • 354 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای ۳۶هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی در منطقه آزاد ماکو صورت گرفته است بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.