افزونه پارسی دیت را نصب کنید Thursday, 20 June , 2024
15
با کاشت ۲۲۰ هزار اصله درخت صورت می گیرد

آغاز بزرگترین رویداد درختکاری کشور در منطقه آزاد ماکو

  • کد خبر : 22211
  • ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۷:۰۵
آغاز بزرگترین رویداد درختکاری کشور در منطقه آزاد ماکو
همزمان با روز درختکاری و آغاز کاشت ۲۲۰ هزار اصله درخت مثمر در منطقه آزاد ماکو، بزرگترین رویداد درختکاری کشور در این منطقه اجرا می شود.

به گزارش مرزداران؛ این رویداد در دشت زیدون پلدشت و در زمینی به وسعت دو هزار و ۵۰۰ هکتار توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام می گیرد.

همچنین ۴۲۰ اصله درخت نیز به یاد شهدای منطقه آزاد ماکو با عنوان نهال ایثار (هر شهید یک درخت) همزمان با روز درختکاری و با حضور مردم و مسئولین کاشته می شود.

شایان ذکر است: واحد کشاورزی دو هزار هکتاری کاشت گردو و پسته با سرمایه گذاری ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی در دشت زیدون اجراو برای ۸۰۰ نفر اشغال ایجاد خواهد کرد.

همچنین یک واحد دیگر کشاورزی باغ پسته و گردو توسط شرکت آراز سبز آریا منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی در دشت یارآغلی پلدشت و یک واحد کاشت مکانیزه پسته و گردوی گرمسیری  دیگر نیز به مساحت ۳۱۹ هکتار توسط شرکت رایا کشت با سرمایه گذاری ۹۶۰ میلیارد ریال در حال اجرا است.

منطقه آزاد ماکو دارای ۹۶ هزار و ۲۹ هکتار زمین قابل کشت می باشد. پروژه سد کرم آباد که یکی از بزرگترین پروژه های ملی کشور به منظور مهار رودخانه های مرزی و استفاده از حقابه کشورمان از رودخانه ارس اجرا شده است، موجب زیرکشت رفتن ۲۲ هزار هکتار از اراضی پایاب سد کرم آباد شده است که ظرفیت بزرگی در زمینه توسعه کشاورزی منطقه ایجاد شده است.

در حال حاضر یکی از هلدینگ‌های بزرگ کشور کار خود را برای احداث گاوداری شیری ۱۰ هزار راسی شروع کرده است و بدین منظور میزان زمین مورد نیاز جهت کشت علوفه در اختیار ایشان قرار گرفته است.

لینک کوتاه : https://marzdaran.ir/?p=22211
  • نویسنده : علی قویدل
  • ارسال توسط :
  • منبع : مرزداران
  • 402 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای آغاز بزرگترین رویداد درختکاری کشور در منطقه آزاد ماکو بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.