افزونه پارسی دیت را نصب کنید Sunday, 14 July , 2024
3

محرومیت‌زدایی از منطقه با ایفای وظایف ذاتی دستگاه‌های اجرایی محقق می‌شود

  • کد خبر : 30075
  • ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۶:۱۶
محرومیت‌زدایی از منطقه با ایفای وظایف ذاتی دستگاه‌های اجرایی محقق می‌شود
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: محرومیت‌زدایی و توسعه زیربنایی منطقه آزاد ماکو با ایفای وظایف ذاتی دستگاه‌های اجرایی محقق می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مرزداران به نقل از پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو، حسین گروسی روز چهارشنبه در جلسه بررسی روند اجرایی مصوبات سفر شهرستانی به پلدشت، افزود: وزارتخانه‌ها اگر به وظایف ذاتی خود عمل نمی‌کنند لااقل قانون ماده ۶۵ احکام دائمی توسعه کشور و مدیریت واحد در منطقه آزاد را اجرا کنند.

وی با اشاره به اینکه شعار سال و تأکید مقام معظم رهبری به مشارکت مردم در جهش تولید بیان داشت: ‌هرجا که مردم میدان‌دار کارها و فعالیت‌ها بوده‌اند، تجربیات مثبتی رقم خورده است و معتقدیم گره‌گشایی اقتصادی منطقه با مشارکت خود مردم رقم خواهد خورد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو پتانسیل فراوانی در حوزه کشاورزی و پرورش آبزیان دارد و زیرساخت‌ها برای هرگونه فعالیت اقتصادی فراهم است  اظهارداشتن: ‌ برای این منطقه، چندین مگاپروژه از جمله ایجاد شهرک اقتصاددانش بنیان در زمینی به وسعت ۲۰ هکتار با همکاری معاونت فناوری رئیس‌جمهور، ایجاد قطب دیتاسنتر و لجستیک هوشمند، احداث دهکده لجستیک با مشارکت کشورهای عضو اکو و سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیاردتومانی شرکت ماهان در حوزه گردشگری تعریف شده است.

استاندار آذربایجان غربی نیز گفت: اعتبارات موردنیاز برای تحقق تمامی وعده‌های داده شده در مصوبات دور اول سفر شهرستانی به پلدشت، تأمین می‌شود.

محمدصادق معتمدیان افزود: بسیاری از مصوبات دور اول سفر شهرستانی به پلدشت به اتمام رسیده و در ادامه مصوبات باقیمانده که بر اساس نظریه‌های کارشناسی و اولویت‌ها و مطالبات بحق مردم تصویب شده‌اند، اجرایی می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه اجرای تمامی پروژه‌های اقتصادی و عمرانی، در راستای بهره‌مندی مردم منطقه اجرایی شده، خاطرنشان کرد: در راستای افزایش تولید و سرمایه‌گذاری و همچنین افزایش درآمدهای مردم، زمینه سرمایه‌گذاری و مشارکت آنان در پروژه‌های اقتصادی و به‌ویژه در حوزه شیلات و کشاورزی فراهم می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی به اجرای موفق طرح باغ پسته یکپارچه هوشمند در پلدشت نیز اشاره کرده و افزود: با همکاری منطقه آزاد ماکو در حوزه شیلات و کشاورزی و بهره‌گیری از توان علمی و تجربیات سرمایه‌گذار باغ پسته، روند سرمایه‌گذاری مردم در حوزه کشاورزی راهبری می‌شود تا مردم و کشاورزان به‌ویژه تعاونی‌های کشاورزی بتوانند در زمینه کشت محصولات باغی کم آب بر از جمله پسته و گردو فعالیت کنند.

معتمدیان همچنین با تأکید بر فعال‌شدن طرح‌های حوزه مسکن روستایی و شهری، اضافه کرد: رونق احداث مسکن می‌تواند موجب تحول اقتصادی در منطقه شده و ضمن ایجاد فرصت‌های اشتغال، زمینه تثبیت روستاییان در مناطق روستایی و بازگشت آنان از شهرها به روستاها را فراهم سازد.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح طرح پروژه سرمایه‌گذاری باغ یکپارچه هوشمند پسته، افزود: این طرح از نظر وسعت و هوشمندی در کشور بی‌نظیر بوده و ضمن سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیاردتومانی به‌روز شده و ایجاد اشتغال برای ۲۰۰ نفر از افراد بومی و محلی، الگوی مناسبی از تغییر الگوی کشت در منطقه ارائه کرده است.

استاندار آذربایجان غربی بر لزوم کشت گیاهان کم آب بر از جمله پسته و گردو در استان نیز تأکید کرد و یادآور شد: کشت پسته ضمن اینکه می‌تواند باعث کاهش زیاد مصرف آب در استان شود، در مقایسه با محصول سیب نیز ۱۲ برابر ارزش‌افزوده برای کشاورزان به دنبال خواهد داشت.

معتمدیان در پایان بر تعمیم و ترویج الگوی کشت گیاهان کم آب بر از جمله پسته و گردو در استان تأکید کرده و افزود: باتوجه‌به آب‌وهوا و خاک مناسب استان برای کشت گردو و پسته، این الگوی کشت می‌تواند ضمن ایجاد فرصت‌های جدید اشتغال در حوزه بخش کشاورزی، موجب بهبود وضعیت معیشت مردم به‌ویژه کشاورزان شود.

لینک کوتاه : https://marzdaran.ir/?p=30075
  • نویسنده : علی قویدل
  • ارسال توسط :
  • منبع : پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو
  • 124 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای محرومیت‌زدایی از منطقه با ایفای وظایف ذاتی دستگاه‌های اجرایی محقق می‌شود بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.